ticari tercüme önemi

Günümüzde ülkemizde ticaret ile uğraşan firmalar yurt dışındaki iş bağlantılarını yapabilmek için, dil bilen tercümanlarla çalışmak zorundadır. Farklı ülkelerdeki firmalarla iletişimi sağlayarak, iş bağlantılarını sağlam temellere oturtmak, firmaların kazancı içinde oldukça iyi olacaktır. Düzgün temellere oturmayan bir iş anlaşması kar yerine zararla sonuçlanacağı için, dış ticaret sektörünün tercümanlara her zaman ihtiyacı olacaktır.

İnternetin yaygınlaşması ile başka ülkelerde ki firmalarla iletişim kuran, dil bilen aracılar da bu konuda işadamlarımıza brokerlik desteği vermektedir. Fakat bu ilişki ticari anlamda kurulduğu için, arada komisyonlar olduğundan, malın fiyatında yükselmeler olmakta, bu da ticaretin akışını yavaşlatmaktadır. Tercümanlarla çalışmak ise, bunun yanında daha az maliyetli olup, gizlilik açısından da önemlidir. Ticari konularda da, uzman olan tercümanlar, hata yapmadan iş bağlantınızı gerçekleştirmenizi, iş anlaşmalarınızı menfaatiniz doğrultusunda hazırlamanızı ve işinizden daha fazla kazanç sağlamanıza yardımcı olacaktır.  Gerek yazılı gerekse sözlü tercüme olarak hizmet alacağınız tercümanlık hizmeti günümüzde kurumsal şirketler tarafından verilmektedir. Yurt dışından gelecek misafirlerinizi ağırlarken zorlanmayacak, kendi kültürünüzde ki kişiler gibi, onlarla da anlaşabileceksiniz. Ticari çevirilerde kullanılabilecek teknik terimlerin anlamını bilen profesyonel tercümanlarla çalışıp, onlara işi anlatmak durumunda kalmayacaksınız. Uluslararası ihalelerde firmalardan talep edilecek olan, şirkete ait bilançoların, faturaların, analiz belgelerinin, teklif dosyalarının kısaca tüm ihale belgelerinin güvenle hazırlanması, gözünüzün arkada kalmaması, güvenilir bir tercümanlık hizmeti ile olacaktır. Her kültürde bulunan mecazi kelimelerin dahi yanlış kullanımı istenmeyecek sonuçlara sebep olabileceğinden, profesyonel bir tercümanlık hizmeti almak yararınıza olacaktır.

Ticari ilişkilerimizde, eğer dil problemi yaşıyorsak,  tercümenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Dil bilmek, başka ülkeye köprü kurmaktır, bunu unutmayalım! Ticari anlamda daha iyi konumlara gelebilmek için, yurt dışına açılmak isteyen firmalarımıza mutlaka profesyonel bir destek almalarını öneririz.

Share
This