Ticari İlişkilerde Tercüme

Artık teknolojik bir çağda yaşıyor olmamız sebebiyle, başka ülkelerdeki insanlara ulaşabilmek sorun teşkil etmemektedir. Ülkemizde ticaret ile uğraşan, üretici ya da aracı firmalar yurtdışındaki iş bağlantılarını yapabilmek için, dil bilen tercümanlarla çalışmak durumundadırlar. Diğer ülkelerdeki firmalarla düzgün iletişim sağlayarak, iş bağlantılarını sağlam temellere oturtmak onların kazancı içinde oldukça iyi olacaktır. Düzgün yapılamayan bir iş anlaşması kar yerine zararla sonuçlanacağı için dış ticaret sektörünün vazgeçilmez yardımcıları dil bilen çevirmenlerdir.

Son yıllarda iyice yaygınlaşan, dil bilen aracılar da bu konuda işadamlarımıza brokerlik desteği vermektedir. Fakat bu ilişki ticari bağlamda gerçekleştiği için, arada komisyonlar olduğundan malın fiyatında yükselmeler olmakta, bu da ticaretin akışını yavaşlatmaktadır. Tercümanlarla çalışmak bunun yanında daha az maliyetli olup, gizlilik açısından da daha önemlidir. Ticari konularda da yeterince bilgi sahibi olan tercümanlar, hata yapmadan iş bağlantınızı yapmanızı, sözleşmelerinizi menfaatiniz doğrultusunda hazırlamanızı ve işinizden daha fazla kar etmenizi sağlayabilir.  Gerek yazılı gerekse sözlü olarak hizmet alacağınız tercüme hizmeti artık kurumsal şirketler tarafından verilmektedir. Yurt dışından gelecek misafirlerinizi ağırlarken zorluk çekmeyecek, kendi kültürünüzde ki kişiler gibi anlaşabileceksiniz. Ticari çevirilerde bulunabilecek teknik terimlerin anlamını bilen profesyonel kişilerle çalışıp, bir de işi öğretmek durumunda kalmayacaksınız. Uluslararası ihalelerde firmalardan talep edilecek olan, şirkete ait bilançoların, faturaların, analiz belgelerinin, teklif dosyalarının kısaca tüm ihale belgelerinin güvenle hazırlanması düzgün ve doğru yapılacak, güvenilir bir tercümeyle olacaktır. Her ülke dilinde bulunan mecazi kelimelerin dahi yanlış kullanımı istenmeyecek sonuçlara sebep olabileceğinden profesyonel bir tercümandan yardım almak en iyisidir.

Ticari ilişkilerimizde tercümenin önemi küçümsenmeyecek kadar fazladır. Ticari anlamda daha iyi konumlara gelebilmek için, yurtdışına açılmak isteyen firmalarımıza profesyonel destek almalarını öneririz.

Share
This

Post a comment