en fazla tercih edile ntercüme dilleri

Bu yazımızda Türkiye’de en fazla tercih edilen dilleri bir araya getirmeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi ülkemiz ticari olarak diğer Dünya ülkeleri ile sürekli iletişim halinde olan bir ülkedir. Bu nokta da sunulmakta olan hizmetler ile ilgili olarak acil, tıbbi, hukuki, ticari tercüme gibi birçok alanda profesyonel tercüme hizmetleri sunulmaya devam edilmektedir. Tercüme çözümleri konusunda sunulmakta olan hizmetler ile ilgili sunulan çözümlerin birçok acıdan ağırlığı yüksek olan diller üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça gibi dillerde yoğun tercüme talepleri geldiğini ifade edebiliriz.

En çok talep gelen tercüme dilleri

Bu alanda sunulmakta olan tercüme hizmetlerinin büyük çoğunluğunun ticari ve kurumsal firmalar tarafından talep edilmekte olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Bu yüzden sunulan tercüme çözümlerinde Dünya üzerinde en fazla konusulan dillerin ağırlığının bulunduğunu açıkça ifade edebiliriz. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan en fazla tercüme talebi gelen dillere göz atalım:

İngilizce tercüme liderliğini sürdürüyor!

İngilizce dili Dünya üzerinde en fazla konuşulan dillerden birisidir. Bu yüzden İngilizce tercüme hizmeti tercüme bürolarının en fazla tercüme talebi aldıkları dillerden birisi olarak gözler önüne gelmektedir. Tercüme hizmetleri konusunda sunulmakta olan hizmetlerin kalitesinin belirlenmesi gibi birçok çözüm İngilizce dili üzerine yürütülmektedir. Bu alanda gümrük firmaları, dış ticaret firmaları gibi birçok firma sürekli olarak tercüme bürolarından İngilizce tercüme talebinde bulunmaktadırlar. Kurumsal müşterilere ek olarak, bireysel müşterilerde vize ve konsolosluk evrakları gibi belge türleri için yoğun bir şekilde İngilizce tercüme talebinde bulunmaya devametmektedirler.

Tercüme sektörünün yeni gözdesi Arapça tercüme

arapça tercüme hizmetlerinin son dönemde yoğun bir talep artışına sahne olduğunu gözlemlemekteyiz. Özellikle Arap ülkeleri ile sürekli olarak ilişki içerisinde olan Türk firmalarının son dönemde yoğun bir şekilde Arapça tercüme hizmetlerine ihtiyaç duyduklarını söyleyebilmemiz mümkündür. Bu yüzden son dönemde İngilizce tercüme hizmetlerinin ardından en fazla tercih edilen tercüme dillerinden birisi Arapça tercüme hizmetidir.  Son dönemde özellikle Türkiye’ye gelen Arap turist sayısında ki artış gibi birçok faktör Arapça tercüme hizmetlerine duyulan ihtiyacın artış göstermesine sebep olmaktadır.

Son dönemde Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Çince Popüler

Son dönemde İngilizce ve Arapça’nın ardından en fazla tercüme talebi gelen dillerin Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Çince olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda sunulan tercüme çözümlerine olan talebin son yıllarda oldukça standart bir çizgide olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Tercüme hizmetleri konusunda özellikle son dönemde Çin’in yakaladığı ticari başarının tercüme hizmetlerine olan talebin artmasına sebep oluğunu söyleyebiliriz.

Dİğer yandan son dönemde Rusya ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizlerin Rusça tercüme taleplerinin azalmasına yol açtığını açıkça ifade edebiliriz. Gelecek yazılarımızda tercüme hizmetleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Share
This