Web Siteleri Neden Tercüme Ediliyor?

Günümüzde birçok şirket holding , kurum veya kuruluşlar ticari, tanıtım veya herhangibir amaçla çeşitli ülkelere hitap etmek istemektedirler.Birçok internet kullanıcısı hatta yaklaşık % 80 oranında internette kendi dillerinde arama yapmaktadırlar.Bu sebeple şirketler web sitesi tercümesine ihtiyaç duymaktadır.

Web site tercümesinde dikkat edilmesi gereken hususların başında ürünün veya hizmetin doğru anlaşılması ve albenisinin yüksek olması gelmektedir.Bu sebeple diğer bütün tercüme çeşitlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar tercüme etiği göz önünde bulundurularak yerine getirilmelidir.

Günümüzde web siteleri şirket ve kuruluşların adeta aynası durumuna gelmiştir bu sebeple web sayfalarının önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Alıcısını yurt dışında arayan şirketler web siteleri sayesinde , web sitelerini çeşitli dillere tercüme ederek hedef pazar kitlesine ulaşarak satış hacmini artırmayı hedeflemekte ve bunu gerçekleştirebilmektedir.

Web Sitesi Çevirisinde Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşılıyor?

Web site tercümesi aslında göründüğü kadar basit bir iş değildir. Hele konu bir ürünü yabancı bir ülkeye pazarlamak ise iş gittikçe daha karmaşık bir hal almaktadır. Öncelikle üretici kendi kafasında belirli bir pazar kitlesi oluşturmalı ve bu kitleye göre site çok dilli hale getirilmelidir. Daha sonraki aşamada ise sitenin tercüme edileceği dil ve o bölgenin kültürü hakkında bilgi sahibi uzmanlar tarafın dan tercüme işlemi yapılmalıdır.Aslında bu işleme tercüme değilde siteyi uyarlamak/yerelleştirmek demek daha yerinde olabillir.Yani aslında ürünü kendi kültürüne ait olmayan bir halka daha sempatik göstermek onlara sevdirebilmek gerekmektedir bu da tecrübeli uzman editörler tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca web site tercümesi yapılırken yabancı bir alıcı siteyi ziyaret ettiği zaman bu sitenin yabancı kaynaklı olduğunu farketmemeli çeviri bu denli özenilerek yapılmalı ve hatta kullanılan resim ve grafiklerde yöreye göre uyarlanabilmelidir.

Birde web site tercümesi yapılırken sadece bunun la yetinilmemeli söz konusu iş o pazarlama ise arama motoru optimizasyonu da işin seyirini büyük ölçüde değiştirecektir.

Share
This

Post a comment