web sitesi tercümesi

Web sitesi tercümesi, en az diğer tercümeler kadar önem arz etmektedir. Yabancı dildeki bir web sitesinin anadili Türkçe olan ve yabancı dili olmayan biri için ne kadar yararı olabilir ki? Tercümenin önemi burada ortaya çıkıyor.

Web sitesi tercümesi yapılmasının ilk nedeni, uluslararası ticarettir. Eğer ticari bir şirketin web sitesine sahipseniz ve uluslararası çalışıyorsanız sitenizin tercümesinin yapılması burada devreye girmektedir. Uluslararası çalışan bir firmanın kesinlikle web sitesi tercümesi yaptırması gerekmektedir. Bu durumda daha çok müşterisi olacak ve yurt dışından da daha çok iş bağlama imkânı olacaktır. Web sitesi tercümesi yaptırılmasının bir diğer nedeni, sitenin amacının anlaşılmasıdır. Örneğin, doktora teziniz için internette mantarlarla ilgili bir araştırma yapıyorsunuz. Türkçe kaynaklardan faydalandığınız gibi yabancı kaynaklardan da faydalanmanız gerekmektedir. İngilizceyi illaki biliyorsunuz ama ya site Almancaysa, ya Fransızcaysa? O zaman çaresiz kalıyorsunuz işte. Bu nedenle de web sitelerinin çevrilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla web sitesinin amacına hizmet etme şansı olacaktır.

Web sitesi tercümesi yaptırılmasında bir diğer amaç ise siteye daha çok ziyaretçi çekmektir. Örneğin, sosyal medya sitelerini göz önünde bulundurursak Facebook da Twitter da ilk başlarda sadece yabancı dilde hizmet veriyordu. Bu durum da bu web siteleri için bir sınırlılık durumundaydı. Daha sonra bu web siteleri Türkçe hizmet vermeye başlayınca çok daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladılar, kullanıcı sayısı artmaya başladı, hatta ilkokul öğrencileri bile kullanmaya başladı. Yani kullanım açısından kolaylık sağlamak ve kullanıcı sayısını arttırmak da sitelerin tercüme edilmesinde önemli bir nedendir. Yukarıda söz edilenlerin yanı sıra web sitesi tercümesinin faydalarından bir diğeri de arama motorlarında yer alma şansı sağlamasıdır. Örneğin, en basitinden birinin ismini yazıp aradığımızda karşımıza ilk çıkan web sitelerinden biri yine Facebook ve Twitter olacaktır. Bunun nedeni de bu web sitelerinin birçok dilde kullanılmasıdır. Arama motorlarında yer alan bir web sitesi aynı zamanda çok tıklanma şansına da sahip olacaktır. Bahsedilen nedenlerden de anlaşılabileceği üzere web sitenizi diğer dillere çevirmenizin birçok yararını görmeniz mümkündür.

Share
This

Post a comment