Web Sitesi Tercümesi Yapılması

Günümüzde internet, hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Artık alışverişlerimizi bile internetten yapıyoruz. Bu anlamda birçok web sitesini de aktif olarak kullanıyoruz. Ama yabancı dilde olan bir web sitesinden alışveriş yapabilmemiz pek mümkün olmuyor. İngilizce olursa yine bir şekilde halletmek olası bir durum ama başka bir dildeyse işimiz çok zor. Web sitesi tercümesi de tam bu noktada devreye giriyor. Bir web sitesini çevirmenin ne gibi faydaları olabilir, demeyin.

 

İşte faydaları:

Web sitesi tercümesi yapıldığı zaman söz konusu site, daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Yani sitenin kullanıcı sayısı artar, ziyaretçi sayısı artar. Bu da her web sitesi yöneticisinin isteyeceği bir durumdur. Eğer alışveriş üzerine bir web siteniz varsa bu durumda daha kârlı olacaksınız. Örnek vermek gerekirse Amazon’u örnek alabiliriz. Amazon, dünyada herkesin bildiği bir web sitesidir. Bu web sitesinde birçok ürün satılmaktadır. Kitaplar, oyunlar, cep telefonları, ayakkabılar, küçük ev aletleri… Ancak web sitesinin bildiğiniz gibi Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır. Halbuki Türkçe dil seçeneği olsa kullanıcı sayısı katbekat artacaktır.Web sitesi tercümesi yapılmasının faydalarından biri de sitenizin arama motorlarında yer alma imkânı bulunmasıdır. Eğer sitenizi mesela Fransızcaya çevirtirseniz Fransa’da ya da Fransızcayı anadil olarak kullanan ülkelerden birinde yaşayan birinin Google’da arama yapması sonucunda sizin web siteniz de seçenekler arasında olacaktır. Bu kişi aradığını diğer web sitelerinde bulamazsa illaki sizin sitenizi de tıklayacaktır. Dolayısıyla sitenizin tıklanma sayısı da artacaktır. Bu durum da sizi memnun edecektir elbette.

Web sitesi tercümesi yapılmasının bir diğer yararı da web sitenizin daha profesyonel görünmesini sağlamaktır. Her web sitesi, sitenin tercümesini yaptırmayı tercih etmediği için sizin daha profesyonel olduğunuz düşünülecek ve siteniz de bu sayede daha çok tercih edilecektir.

Web sitesi tercümesinin yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere birçok faydası vardır. Eğer bir web sitesine sahipseniz bence siz de sitenizin tercümesini yaptırarak daha geniş bir hedef kitleye ulaşma şansı yakalayabilirsiniz. Tabii bu iş için uzman birilerini seçerseniz hem sizin hem de web sitenizi kullanan ziyaretçilerinizin memnun kalacağı bir tercüme yaptırma imkânınız olacaktır.

Share
This

Post a comment