yazılı tercüme bürosu

Yazılı tercüme yapabilmek için öncelikle eğitim almak gerekmektedir. Tercüme yapabilmek için yalnızca bir kursa gidip dili öğrenmek de yeterli değildir. O dili konuşuyor olsanız bile çeviri yapabilmeniz için akademik eğitim almanız gerekmektedir. Tercüme yapabilmek için mütercim-tercümanlık bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Ülkemizde mütercim-tercümanlık bölümünün olduğu üniversiteler şunlardır:

Hacettepe Üniversitesi, Ankara’da bulunan devlet üniversitelerinden biridir. Bu üniversitede mütercim-tercümanlık bölümü mevcuttur. İngilizce, Fransızca ve Almanca mütercim-tercümanlık bölümleri vardır. Bölümde eğitim 4 yıl sürmektedir. Yazılı tercüme yapabilmek için ülkemizde okuyabileceğiniz üniversitelerden biri de İzmir Ekonomi Üniversitesidir. Bu okul vakıf üniversitesi olmakla birlikte bölüm eğitimi burada da 4 yıl sürmektedir. Bu üniversitede sadece İngilizce mütercim-tercümanlık eğitimi verilmektedir.

Haliç Üniversitesi de İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesidir. Yazılı tercüme yapmak istiyorsanız bu okulu da tercih edebilirsiniz. Bu üniversitede de eğitim 4 yıl sürmektedir. Ancak burada da sadece İngilizce mütercim-tercümanlık eğitimi verilmektedir.

Çankaya Üniversitesi, Ankara’da bulunan vakıf üniversitelerinden biridir. Bu okulda da eğitim 4 yıl sürmektedir. Eğer İngilizce yazılı tercüme yapmak istiyorsanız Çankaya Üniversitesinden yana seçim yapabilirsiniz.

Yazılı tercüme yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz okullardan biri de İzmir’de bir devlet üniversitesi olan Dokuz Eylül Üniversitesidir. Bu okulda da eğitim 4 yıl sürmekte ve İngilizce mütercim-tercümanlık eğitimi verilmektedir.

İzmir’de bulunan ve mütercim-tercümanlık eğitimi veren bir diğer okul da Ege Üniversitesidir. İngilizce mütercim-tercümanlık eğitimi verilen bu okul, 4 yıl süre ile eğitim vermektedir.

İstanbul Üniversitesinde de İngilizce mütercim-tercümanlık bölümü bulunmaktadır. Burada da eğitim 4 yıl sürmektedir.

Ankara’da özel bir üniversite olan Atılım Üniversitesinde de mütercim-tercümanlık eğitimi verilmektedir. Burada da 4 yıl eğitim verilmektedir ve eğitim yine İngilizce üzerinedir.

Mersin Üniversitesinde Almanca mütercim-tercümanlık eğitimi 4 yıl sürmektedir.

Yukarıda adı geçen üniversiteler dışında da birçok üniversitede mütercim-tercümanlık eğitimi verilmektedir. İstanbul Arel Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi ve daha birçok üniversitede mütercim-tercümanlık eğitimi alma imkânı vardır.

Share
This

Post a comment