yazılı tercüme hizmetleri

Yazılı tercüme, metinlerin kaynak dilden hedef dile yapılan çeviri işlemidir. Yapılan çeviri bu konuda eğitim almış olan tercüman tarafından yapılmalıdır ki, hedef dilde de aynı etkiyi gösterebilsin. Metin içerisinde geçen terimlerden tutun, yazının verdiği duyguların aktarılmasına kadar her noktası önem taşıyan bu işlem hayatımızda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda yazılı tercüme departmanımıza göz atabileceğiniz gibi makalemizi okumaya devam ederek, yazılı tercüme’nin kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazılı tercüme kalıcı bir eser olduğu için, dikkatle yapılması gerekeceğinden, hata kabul etmeyecek bir çalışmadır. Günümüzde ticaret, hukuk, tıp, teknik, bilimsel, akademik, edebiyat ve sanatsal konularda yapılacak yazılı çeviriler oldukça geniş bir kitleye ulaşacaktır. Tercümanın işini yaparken, düşünebileceği, araştırabileceği, tüm kontrollerini yapabileceği zamanı vardır. Uluslararası ticaret anlaşmaları ve ihalelerde bu zaman kısıtlı olabilse de, kullanım alanı yaygındır. Bu tercümelerin hatasız olarak yapılması, iş dünyasının gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

Yazılı olarak aktarılmak istenen düşüncelerin, çevrileceği hedef dildeki toplumların faydalanması sağlanarak, tüm dünyada fikir alışverişi gerçekleşmiş olur. Makale, şiir, kitap gibi yazılı eserlerin yazılı tercümesi oldukça sık yapılan bir kaynak aktarımıdır. Toplumların edebi yönden kaynaşması sağlanır. Tıbbi metinlerin tercüme edilip, başka ulusların hizmetine sunulması tıbbi yönden yardımlaşmanın en güzel örneği olup, bizlere bu hizmeti veren tercümanların kıymetinin bilinmesi gerekir. Yazılı tercümanların, ülkelerin kültürlerini iyi bilmesi, kullanılan mecazi kelimelerin anlam kargaşasına yol açmadan çevrilebilmesine katkı sağlayacaktır.

Kendisine birçok alanda yer bulan yazılı tercüme, yarattığı kolaylıkların yanında, toplumların yardımlaşma bilinci ile hareket etmelerini de sağlamış olur. Yazılı çeviriler ispat olayını kolaylaştırdığı için, tarihte Sümerlere kadar inen bir dönemden itibaren kullanılmıştır. İnsanlar arasındaki kalıcı barışın sağlanabilmesi için yüzyıllardır bir ihtiyaç olarak görülmüştür. Bizler de yazılı tercümeye vereceğimiz önemle gelişebilmenin yolunu açmış oluruz.

Share
This