yeminli tercüme

Tercüme türleri biri olan yeminli tercüme, tamamen kişinin veya tercüme bürosunun isteğine bağlıdır. Yani bir tercüman veya büro, yeminli tercüme kapsamında hizmet verip vermemekte serbesttir. Ancak, şu da rahatlıkla söylenebilir ki; yeminli tercüme hizmeti, müşterilerine karşı her zaman daha resmi ve güven veren bir duruş sergiler.

Türkiye’de yeminli tercüme hizmeti verebilmek için noterden bir tasdik belgesinin alınması gerekir. Bu belge, “yeminli tercüman belgesi” olarak da adlandırılmaktadır. Bunun için kişi, notere dil bildiğine dair bir diploma veya sertifika sunar. Bir tercüme bürosunun da yeminli tercüme hizmeti sunabilmesi için, kadrolarında yeminli çevirmenlerle çalışıyor olması şarttır. Aksi durumda, isimlerinin önüne “yeminli” ibaresini eklemesi mümkün değildir.

Günümüzün globalleşen dünyasında, hukuk ve ticaret alanındaki faaliyetler uluslararası bir boyuta taşınmıştır. Yine bu alanlarda yapılacak tercümeler de en küçük bir hatayı dahi kabul etmeyecek yapıdadır. Bahsi geçen bu konularda tercüme hizmeti almak isteyen firmalar veya kişiler, çoğu zaman hangi tercüme firmasına güvenmeleri gerektiği konusunda çelişkiye düşer. Bu durumda hizmet almak isteyen kişiler, genellikle yeminli tercüme bürolarıyla çalışmayı tercih eder; çünkü bu tercüme türünde müşterilerin hakları güvence altına alınır. Nasıl mı? Hizmet almak isteyen kişi, hizmet alacağı yeminli tercüme bürosuyla bir sözleşme imzalar. Bu sözleşmeye atılan imza ve vurulan kaşe, müşterinin güvencesidir. Hizmet sonunda herhangi istenmeyen bir durumla karşılaşıldığında, firma veya birey, haklarını yasal yollarla arayabilir. Buna karşılık, yeminli tercüme hizmeti almayanların böyle bir hakkı yoktur; çünkü ortada yapılan herhangi bir sözleşme bulunmamaktadır.

Sonuç olarak denilebilir ki, yeminli tercüme hizmeti almak her zaman sizin yararınızadır.Çevirileriniz, daha büyük bir özenle yapılacak ve her şeyden önce istemediğiniz bir durumla karşılaştığınızda yasal yaptırım uygulama şansınız olacaktır.

Share
This