yeminli tercüme yapan kişiler

Yeminli tercüme yapabilmek için noterden onaylı bir belge almak gerekmektedir. Bu belge alındığı takdirde yeminli tercüman ya da mütercim unvanına sahip olunur. Yeminli bir tercümanın yaptığı çevirilerde dikkatli olması gerekmektedir. Bir mütercim ya da tercümanın her zaman dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Ancak yeminli bir mütercim ya da tercüman bu konuda dikkatli olmak durumundadır.

Yeminli tercüme yapan bir mütercim ya da tercüman bir tercüme bürosunda çalıştıkları takdirde yeminli tercüman belgesi alabilmektedirler. Bireysel çalışan bir tercüman ya da mütercime yeminli tercüman belgesi verilmemektedir. Noter, yeminli tercüman olmak isteyen bir mütercim ya da tercümandan öz geçmişini ve çevirisini yapmak istediği dille ilgi yeterliliğini ölçecek belgeler ister. Yeminli bir tercüman ya da mütercim bu belgeyi aldıktan sonra yaptığı her tercümede resmi bir iş yapmış sayılmaktadır. Çünkü yaptığı işin altına belgenin aslına uygun olduğuna dair kaşe basar ve imzasını atar. Dolayısıyla bu durumda tercümeyi yaptıran kişi de bazı haklara sahip olur.

Yeminli tercüme yapan bir mütercim ya da tercüman öncelikle yapacağı işin kendi uzmanlık alanıyla ilgili olup olmadığını kontrol etmelidir. Uzmanlık alanıyla ilgili bir konuysa belgenin tercümesini yapmayı kabul etmelidir. Zira uzmanlık alanı dışında bir konunun tercümesini yapmaya kalkıştıklarında yetersiz kalacaklardır ve hata yapma payları artacaktır. Bu durum da başlarına iş açılmasına bile neden olabilir. Yeminli tercüme yapan bir mütercim ya da tercüman verilen belgeyi aslına uygun olarak tercüme etmelidir. Tercüme yapmanın birincil koşulu budur. Belge aslına uygun tercüme edildiği takdirde kabul görecektir. Ayrıca hatasız olarak çevrildiğine emin olunduğunda belgenin tercümesine onay verilecektir. Eğer belgenin tercümesinde herhangi bir hatayla karşılaşılırsa ve bu tercüme onaylanmışsa tercümeyi yapan kişi için çok geçtir. Bu durumda tercümeyi yaptıran kişi ya da firma hukuki yollara başvurarak hakkını arayacaktır. Bu nedenle yeminli bir mütercim ya da tercümanın tercüme yaparken daha dikkatli olması gerekmektedir.

Kısacası yeminli tercüman belgesini almak için herhangi bir sınav ya da zora koşulan bir durum yokken bu belgenin alınmasıyla altına girilen sorumluluk büyüktür. Bu nedenle belgeye sahip olan bir mütercim ya da tercümanın hatasız çeviri yapması gerekmektedir.

Share
This

Post a comment