Yeminli Tercümenin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Yeminli tercüme, yapan birçok tercüme bürosu vardır. Yeminli çeviri hizmetini sadece tercüme büroları vermektedir. Bireysel olarak çalışan tercüman ya da mütercimler yeminli tercümanlık belgesi alamazlar. Peki, yeminli çeviri yaptırmak iyi bir şey midir? Yeminli çeviri yaptırmanın herhangi bir zararı var mıdır?

Yeminli tercüme yaptırmak, tercüme hizmeti almak isteyen kişiye birçok fayda sağlamaktadır. Örneğin, elinizde tercüme ettirmek istediğiniz hukuki bir belge var. Bu belgenin tercümesini yaptırmak için yeminli bir tercüme bürosuna başvurursanız alacağınız hizmetten mutlaka memnun kalacaksınız. Zira hukuki belgeler, resmi belge niteliği taşıdığı için yeminli bir tercümanın çeviri yapması daha sağlıklı olacaktır. Yeminli tercüme yapmanın birçok olumlu yanı varken olumsuz bir yanı bulunmamaktadır. Aksine tercüme hizmeti almak isteyen bir kişinin kaliteli bir hizmet alabilmesi için yeminli bir tercümanla çalışması gerekmektedir. Yeminli bir tercümanla çalışmak kendinizi de işinizi de güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Örneğin, ticari bir firmanın işletmesini yapıyorsunuz. Yurt dışından iş alıyorsunuz. Bu işleri bağlamak için yurt dışındaki firmalarla görüşmeniz gerekmektedir. Eğer yabancı diliniz yoksa bu durumda bir mütercime ihtiyacınız olacaktır. Yeminli bir tercüme bürosuyla görüşüp bu işi onların yapmasını istemeniz gayet yerinde bir karar olacaktır. Hem uluslararası çalışan firmalarla ilişkileriniz olumlu yönde etkilenecektir hem de ticari faaliyetleriniz daha da ilerleyecektir.

Yeminli tercüme yapmak için noterden onaylı bir belge alınması gerekmektedir. Bu belgeyi alan mütercim ya da tercümanlar yeminli çeviri hizmeti verebilmektedirler. Bu belgeyi almak çok zor bir şey değildir aslında. Bu nedenle tercüman ya da mütercimlerin yeminli tercüman/mütercim belgesi alması kendi yararına olacaktır. Yeminli bir tercüme bürosunda çalışmanın şartlarından biri de yeminli tercüman belgesine sahip olmaktır zaten. Yukarıda da bahsedildiği üzere yeminli tercüme yapmanın ne tercümeyi yapan kişiye ne de tercüme yaptıran kişiye zararı vardır. Bilakis yeminli çeviri hizmeti alan kişi kendini sağlama almaktadır. Çünkü yeminli çeviri yaptıran biri hukuki haklarını korumak için zaten bu hizmeti almaktadır. Yani hem verilen para boşa gitmemekte hem de insanın içinde hiçbir şüphe bırakmayacak bir çeviri hizmeti alınabilmektedir.

Share
This

Post a comment